چاپ        ارسال به دوست

کووید 19 در بیماران هموفیلی و تالاسمی/ دکتر اعتماد فر؛ کرونا از طریق خون منتقل نمی شود!

فوق تخصص خون و سرطان کودکان با اشاره به ریسک ابتلاء بیماران تالاسمی و هموفیلی به کووید 19 و درمان آنها، گفت: مطالعات متعددی در خصوص شیوه و میزان سرایت پذیری کووید ۱۹ در بیماران هموفیلی و تالاسمی صورت پذیرفته که ثابت شده است ریسک ابتلاء به کووید در بیماران تالاسمی نسبت به جمعیت عمومی پایین‌تر است که علت آن رعایت بالای میزان پروتکل های بهداشتی در این بیماران است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج؛ دکتر پیمان اعتمادفر افزود: طبیعت بیماری تالاسمی بگونه ای است که به علت افزایش اضافه بار آهن، مشکلاتی چون نارسایی قلبی، افزایش فشار ریوی و دیابت در این بیماران ایجاد می‌شوند.

 وی تصریح کرد: بیمارانی تالاسمی که از این بیماری های زمینه ای رنج می‌برند، اگر دچار بیماری کووید ۱۹ شوند عوارض و علائم شدیدی را تجربه خواهند کرد.

دکتر اعتماد فرد با اشاره به بیماران تالاسمی که طحال آنها برداشته شده است، ابراز داشت: تاکنون مطالعه خاصی در خصوص ریسک ابتلاء بیماران طحال برداری شده به کووید ۱۹ صورت نگرفته است ولی به صورت کلی اگر بیماری طحال آن برداشته شده باشد و دچار تب گردد باید به پزشک مراجعه و داروهای آنتی‌بیوتیک دریافت نمایند زیرا ممکن است دچار عفونت های ثانویه یا عفونت‌های باکتریایی شده باشد.

کرونا از طریق خون منتقل نمی شود!

وی با اشاره به اینکه در دوره پاندمی کووید ۱۹ برنامه تزریق خون در بیماران تالاسمی باید تغییر کند یا نه،  اظهار داشت: طبق مطالعات صورت گرفته به این نتیجه رسیده اند که ویروس کووید ۱۹ از طریق خون و فرآورده‌های خونی منتقل نمی‌شود و ریسک ابتلاء آن ها از این طریق وجود ندارد بنابراین برنامه تزریق خون بیماران تالاسمی باید به صورت روتین انجام گیرد.

این متخصص خاطرنشان کرد: اما حائز اهمیت آن است که کلینیک های تالاسمی باید شرایط را به گونه‌ای فراهم کنند که فاصله گذاری تخت ها، ضد عفونی محیط و اقدامات محافظتی از جمله ماسک و دستکش به صورت صحیح رعایت گردد.

آیا برنامه آهن زدایی بیماران تالاسمی دستخوش تغییر خواهد شد یا نه ؟

دکتر اعتماد فر ابراز داشت: یکی از مهمترین مشکلات بیماران تالاسمی اضافه بار آهن است که همین اضافه بار آهن در آنها منجر به مرگ و میر می‌شود بنابراین بیماران تالاسمی مبتلا به کووید ۱۹ با علائم خفیف برنامه آهنگ زدایی را باید طبق گذشته ادامه دهند و آن دسته از بیماران تالاسمی مبتلا که دارای علائم متوسط تا شدید هستند باید برنامه آهن زدایی خود را تا بهبود وضعیت عمومی و ترخیص از بیمارستان قطع نمایند.

فوق تخصص خون و سرطان کودکان در ادامه با اشاره به اینکه برخی از بیماران تالاسمی ممکن است برنامه پیوند سلول‌های بنیادی، پیوند مغز استخوان یا ژن تراپی داشته باشد، گفت: در دوره پاندمی کووید ۱۹، توصیه اکید ما آن است که برنامه پیوند و ژن تراپی را متوقف کنند و به زمان فروکش کردن کرونا موکول نمایند زیرا در روند پیوند مجبور هستیم سیستم ایمنی بیمار را به حداقل برسانیم و داروهای سرکوب کننده با آنها تزریق نماییم.

کووید 19 در بیماران هموفیلی

دکتر اعتماد فرد همچنین با اشاره به احتمال ابتلاء بیماران هموفیلی به کووید ۱۹ ابراز داشت: انجمن جهانی هموفیلی توصیه کرده است که اگر بیماران هموفیلی ایمنی سالمی دارند، هیچ خطری در رابطه با افزایش احتمال ابتلا به کووید ۱۹ یا شدت بیماری در آنها وجود نخواهد داشت و همچنین موردی از انتقال بیماری از طریق فراورده‌های پلاسمایی و فاکتورهایی که بیماران دریافت می‌کنند، گزارش نشده است.

وی افزود: یکی از عوارض کووید ۱۹ ایجاد التهابات شدید و فعال سازی سیستم التهابی و آبشارهای انعقادی است که علائمی چون DIC ایجاد می‌کند.

فوق تخصص خون و سرطان کودکان اذعان داشت: در بیمارانی که عفونت به صورت متوسط یا شدید است با ریسک خونریزی و ترومبوز مواجه هستیم. در بیماران هموفیلی اگر روی برنامه پروفیلاکسی فاکتور بودند برنامه پروفیلاکسی را در صورت ابتلاء به کووید ۱۹ نیز باید ادامه دهند و تحت نظر پزشک به دقت درمان شوند.

دکتر اعتماد فر در پایان خاطر نشان کرد: بیمارانی که دی دایمر بالایی دارند و بستری بیمارستان هستند بایستی علاوه بر درمان با هپارین فاکتورهای انعقادی را با دوز بالا همانگونه که با ترومای شدید مواجه میشوند دریافت کنند.


١٣:٠٥ - شنبه ١ آذر ١٣٩٩    /    شماره : ٢٩٤٩٤    /    تعداد نمایش : ٢٥٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد